5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed kupnem zegarka naręcznego

zegarek naręczny

W dzisiejszych czasach zegarki nie są jedynie urządzeniami do sprawdzania czasu, ale przede wszystkim stanowią ozdobę i dopełnienie codziennej stylizacji. To rodzaj biżuterii, która nie tylko doskonale się prezentuje, ale także jest bardzo funkcjonalna. Zegarki często także ukazują prestiż danej osoby i jej pozycję społeczną.
Oto 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed kupnem zegarka naręcznego:

Rodzaj mechanizmu zegarka

Oprócz samego wyglądu oraz funkcji zegarki różnią się pomiędzy sobą posiadanymi mechanizmami. Mechanizm klasyczny należy do najstarszych rozwiązań, taki zegarek należy ręcznie nakręcać. Używany jest również mechanizm automatyczny, zegarek przez ruch ręki jest nakręcany. W takich modelach zastosowano rezerwę chodu, która jest określonym czasem, jaki zostaje do rozwinięcia sprężyny napędowej. Rezerwa wynosi parę godzin, po czym zegarek przestaje działać. Następnie wyróżniamy mechanizm kwarcowy, zasilany bateriami. Najczęściej stosowane rozwiązanie, charakteryzujące się wysoką dokładnością i niską ceną. Jednakże w bardziej luksusowych modelach nie korzysta się z mechanizmu kwarcowego.

Szkiełko, czyli najsłabszy punkt zegarka

Wytrzymałość każdego modelu zegarka, uzależniona jest o szkiełka. Najwyższej jakości zegarki posiadają szkiełka z naturalnego szafiru. Często stosuje się również szafir syntetyczny czy szkiełko mineralne. Najsłabszym materiałem jest oczywiście plastik oraz hesalit. Przy zastosowaniu skalo Mohsa, możliwe jest określenie twardości szkiełka. Najtwardsze szkła mają twardość 8-9.

Koperta

To właśnie koperta nadaje zegarkowi właściwy kształt. Musi się ona więc podobać. To, czy wybierzemy kopertę kwadratową, czy okrągłą, jest sprawą całkowicie indywidualną i zależy od naszych preferencji. Warto jednak zwrócić uwagę na tworzywo jej wykonania. Najlepiej wybrać kopertę stalową, gdyż jest ona trwała oraz łatwa w renowacji. Czasem koperty pokrywa się chromem, srebrem czy złotem. Chrom odznacza się dużym połyskiem, jednak ciężko odróżnić go od stali.

Przeznaczenie zegarka

Decydując się na kupno zegarka, do wyboru mamy bardziej albo mniej uniwersalne modele. Warto zwrócić uwagę na przeznaczenie kupowanego zegarka, gdyż udając się na spotkanie biznesowe, nie powinniśmy ubierać sportowego modelu, a w trakcie joggingu nie zbyt dobrym pomysłem będzie założenie eleganckiego zegarka ze złota. Warto więc wcześniej wiedzieć, do czego będziemy najczęściej nosić zegarek. Jeśli chcemy kupić tylko jeden model, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie uniwersalnego zegarka, pasującego w wielu sytuacjach.

Dopasowanie do gabarytów

Zegarek stanowi element stylizacji i jest zazwyczaj codziennie noszony na nadgarstku, musi więc wyglądać na nim doskonale. Bardzo istotną kwestią jest rozmiar zegarka. Elegancki model na skórzanym pasku z płaską tarczą będzie zupełnie inaczej prezentował się na przegubie, aniżeli zegarek z masywną tarczą wyposażoną w wiele przycisków. Zegarek nie powinien wystawać poza obrysu przegubu. W trakcie wyboru właściwego dla siebie zegarka należy także skupić się na całej budowie swojego ciała. Masywne zegarki polecane są dobrze zbudowanym mężczyznom, dla szczupłych panów lepszym rozwiązaniem będzie subtelna bransoleta.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Wpisy