Maleńka, stalowa rurka, zwana teleskopem, w której znajduje się sprężynka, jest zaopatrzona w bolce, rozpychające sprężynkę. Trzeba jednak ten teleskop ściągnąć, i tutaj krok po kroku wyjaśniamy, jak to zrobić:
- Do wymiany paska w zegarku potrzebne jest albo narzędzie do wymiany paska albo mały, płaski śrubokręt. Aby wyjąć teleskop, należy włożyć narzędzie, które mamy pod ręką pomiędzy paskiem, a kopertą zegarka. Kopertą zegarka jest zewnętrzna obudowa, która chroni wewnętrzny mechanizm zegarka. To właśnie między kopertami znajduje się teleskop, który należy wyjąć.
- Gdy uda nam się odłączyć niechciany pasek od zegarka, wtedy wyjmujemy rurkę z górnej jej części. Jeśli istnieje potrzeba, można również taką rurkę wyczyścić.
- Kiedy wyciągniemy już teleskop i odłączymy stary pasek, powtarzamy ten sam proces z drugiej strony obudowy zegarka i również delikatnie wyjmujemy stalową rurkę z drugiego paska.
- Pasek, który chcemy połączyć z naszym ulubionym zegarkiem, możemy teraz przygotować do delikatnego połączenia z kopertą, często wykonaną z wyrafinowanych i pięknie wyglądających metali, które wyróżniają posiadacza spośród innych.
- Zegarek może być elementem
wizerunku wskazującym styl, gust i status materialny jego
właściciela, dlatego wybór zawsze warto dobrze przemyśleć.
Istnieje wiele rodzajów zegarków, które nosimy na różne okoliczności, a najlepszym zegarkiem dla zachowania najwyższych standardów elegancji są zegarki z cienkimi paskami oraz niewielką, wyrafinowaną tarczą. Taki format pozwala na lepsze dopasowanie do mankietów koszuli.
Są również zegarki codzienne, które są czymś pośrednim między zegarkami eleganckimi, a specjalistycznymi. W tym przypadku pasek może być skórzany, lecz również metalowy, wyglądający jak bransoletka, w bardzo oryginalnym wydaniu. Specjalistyczne zegarki to takie, które doskonale sprawują się przy różnych profesjach, jak na przykład zegarek dla pływaka, będzie usprawniony w lepszą wodoodporność, możliwość do sprawdzania czasu w trakcie przebywania pod wodą – jak na przykład u nurków. - Gdy znajdziemy odpowiedni pasek,
który zastąpi nasz stary, być może już lekko zniszczony, który
utracił kolor i dawną elegancję; możemy taki pasek, połączyć
ponownie wraz z zewnętrznym szkieletem zegarka.
Do górnej części paska należy teraz włożyć teleskop, który ówcześnie wyciągnęliśmy. Warto zaopatrzyć się ponownie w narzędzie do wymiany paska lub cienki śrubokręt, który pozwoli nam na odpowiednie umiejscowienie metalowej rurki z powrotem do zewnętrznej obudowy zegarka. Gdy już delikatnie umiejscowimy jeden pasek, należy to samo uczynić z drugim. - Gdy nowe paski zostaną umieszczone w kopertach zegarka, należy wtedy lekko je pociągnąć, czy rzeczywiście paski nie zostaną w żaden sposób wyciągnięte.
Gotowe!